top of page
  • Zdjęcie autoraMarta Daćków

Zmiana stawki podatku VAT od 1 kwietnia 2024 r.

Już od 1 kwietnia 2024 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie stawki podatku VAT dla części produktów i usług. Dla niektórych towarów lub usług będzie to powrót do poprzednich stawek, dla części natomiast będzie to zupełnie nowa wysokość stawki podatku VAT. Jak to zwykle w życiu bywa, nie wszystkie regulacje są korzystne dla konsumentów, w szczególności powrót do 5% stawki dla produktów żywnościowych objętych w ostatnim czasie stawką zerową.


Z uwagi na skokowy wzrost inflacji na początku 2022 r., wprowadzona została czasowa obniżka stawki podatku VAT z 5% do 0% dla produktów żywnościowych, takich jak produkty mięsne, pieczywo, warzywa i owoce czy też produkty mleczne. Obniżka ta konsekwentnie była przedłużana na kolejne okresy. Obecnie natomiast, z uwagi na spadającą inflację i stabilizację sytuacji gospodarczej, zdecydowano się na rezygnację z obniżenia stawki podatku VAT na te produkty i powrót do stawki podstawowej. 


Kolejną zmianą stawki podatku VAT  objęte są niektóre usługi kosmetyczne objęte kodem PKWiU 96.02, takie jak np. manicure, pedicure, stylizacji brwi oraz rzęs. Oznacza to, że usługi te w branży beauty dołącza do usług fryzjerskich, które objęte były dotychczas niższą stawką VAT. 


Obniżoną stawką podatku nie będą natomiast objęte takie usługi jak wykonanie tatuażu, korzystanie z solarium, piercing czy też zabiegi chirurgii plastycznej.  


Skutkiem zmiany stawki podatku VAT dla konkretnego towaru lub usługi powinna być również zmiana ceny. Wobec tego należy przygotować się na to, że od 1 kwietnia wybierane przez nas towary czy usługi powinny mieć inną cenę, niż dotychczas przez nas płacona. 

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page