top of page
  • Zdjęcie autoraDamian Wolski

Zmiany ZUS - umowy zlecenia

Jak wynika z doniesień medialnych, od 1 stycznia 2025 r. mają obowiązywać przepisy, które wpłyną na wysokość zarobków wielu Polek i Polaków. Od tego dnia bowiem obowiązkowemu obciążeniu składkom na ubezpieczenia społeczne mają podlegać wszystkie umowy zlecenia. Niewykluczone przy tym jest również, że zmiana przepisów obejmie swoim zakresem także umowy o dzieło.


Jak jest obecnie?

Aktualnie, jeśli osoba fizyczna zatrudniona jest w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenia, w ramach której osiąga wynagrodzenie nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, kolejna umowa cywilnoprawna nie stanowi dla niej tytułu do ubezpieczenia społecznego. Wynika to z art. 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, który reguluje tak zwane zbiegi tytułów do ubezpieczeń społecznych.


Jak będzie?

Zgodnie z informacjami, w ramach realizacji Krajowego Planu Odbudowy jednym z tzw. kamieni milowych ma być obowiązkowe objecie systemem składek na ubezpieczenia społeczne wszystkich umów zlecenia, niezależnie od wysokości wynagrodzenia oraz ilości tych umów. Ponadto, planowana jest także zmiana w zakresie składki na ubezpieczenie chorobowe, która obecnie jest dobrowolna, natomiast po wprowadzeniu planowanych zmian ma być obowiązkowa, tak jak jest to w ramach stosunku pracy.


Co z dziełem?

Dodatkową kwestią, która może ulec zmianie jest także potencjalne objęcie obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne także umów o dzieło. Obecnie jednak w tej kwestii nie został wypracowany kompromis, wobec czego należy oczekiwać na dalsze informacje co do umów o dzieło.


Od 1 stycznia 2025 r. zmiany ZUS dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne
Zmiany ZUS - umowy zlecenia

17 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page